Kaynakçı Eğitim ve Sınavları

Kaynakçı Eğitim ve Sınavları

Verilen eğitim programları, Alman Kaynak Cemiyeti DVS ve Avrupa Kaynak Federasyonu EWF'nin yönergelerine göre, sınavları ise Alman DIN ve Avrupa Topluluğu EN standartlarına göre Münih Kaynak Enstitüsü (SLV Münih) işbirliğiyle yürütülmektedir.

Ayrıca, TURKAK Akreditasyonu kapsamındaki çalışmalarımız tamamlanmış bulunmaktadır. EN ISO 9606-1 ve EN ISO 9606-2 kaynakçı sınavı uygulamaları ve belgelendirme TURKAK denetimi kapsamında yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için http://wtndt.metu.edu.tr/odtu-psm.pdf adresine bakınız.

KAYNAKÇI eğitimleri ve sınavları aşağıdaki kapsamlarda gerçekleştirilmektedir:

-Oksiasetilen (Gaz) Kaynakçısı
-Elle Ark Kaynakçısı
-MIG/MAG Kaynakçısı
-TIG Kaynakçısı
-Bina içi Doğal Gaz Boru Kaynakçısı

Kaynakçı eğitimleri bilgi ve becerileri geliştirmeye yönelik, teorik ve pratik bilgilerin aktarıldığı ve birbirlerini takip eden eğitim basamakları olarak sınıflandırılmışlardır. Bu eğitimleri takip eden ve EN ISO 9606-1 veya EN ISO 9606-2'ye göre yapılan kaynakçı sınavları sayesinde çok çeşitli vasıflandırma basamaklarına erişilebilmektedir.

Temel vasıflandırma eğitim basamağı, metallerin işlendiği mesleklerde çalışanların kaynak tekniği temel bilgilerini kapsamaktadır. Daha sonraki eğitim basamaklarında teorik ve pratik bilgilerin geliştirilmesi, el becerilerinin arttırlıması mümkün olabilmektedir.

Teorik eğitimde:

Temel elektrik bilgisi
Kaynak yönetemi ve cihazları
Kaynak dolgu malzemeleri
Malzemelerin kaynaklanabilirlikleri
Kaynak parametreleri ve ayarları
Kaynak dikişi hataları ve önlemleri
İş güvenliği ve kazalardan korunma konularına
ağırlık verilmeltedir.

KURS TARİHİ
Eğitimler 2 haftalık olup, tarih görüşme ile belirlenir.

  • Gaz Kaynakçısı 515 EURO + KDV
  • Elle Ark Kaynakçısı 515 EURO + KDV
  • MIG/MAG Kaynakçısı (MAG-St/MAG-CrNi/MIG-Al) 515 EURO + KDV
  • TIG Kaynakçısı (TIG-St/TIG-CrNi/TIG-Al) 515 EURO + KDV
  • Bina İçi Doğal Gaz Boru Kaynakçısı 515 EURO + KDV

AÇIKLAMA
Eğitimler SLV Münih-ODTÜ KTM işbirliği ile yürütülmektedir. Yukarıda belirtilen kaynakçı eğitimlerinden her biri için geçerlidir. Başvuran firmanın imkanları dahilinde, firma çalışanlarına uygulanmaktadır. Eğitimler isteğe bağlı olarak ODTÜ - Kaynak Teknolojisi Merkezinde veya Firmada verilebilmektedir.

Ücretler, aşağıda belirtilen kaynakçı eğitimlerinden her biri için geçerli olup, sertifika sınavı ve radyografik film çekimi ücrete dahil değildir. Ayrıca, düşük alaşımlı çelikler, paslanmaz çelikler ve alüminyum alaşımlarının sınava girenlerce temin edilmesi talep edilebilecektir.

Kurs Ücreti
Grup ücreti (10 kişilik gruplar tavsiye edilir.) 1.700 EURO + KDV

EN ISO 9606-1 / EN ISO 9606-2'ye göre kaynakçı sertifika sınav ücretleri

ODTÜ - KTM'de belge başına: 40 EURO + KDV

Firmada sınav için günlük: 200 EURO + belge başına: 40 EURO + KDV